Atopowe zapalenie skóry a psychosomatyka


W atopowym zapaleniu skóry dochodzi do zbyt intensywnych reakcji układu immunologicznego na czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak pyłki traw, roztocza kurzu domowego. AZS najczęściej diagnozowane jest u dzieci, rzadziej u dorosłych. W chorobie dochodzi do przewlekłego zapalenia skóry, co objawia się swędzeniem oraz charakterystycznymi zmianami skórnymi.

Wykazano, że choroba ma podłoże genetyczne. U chorych obserwuje się również nadmierną suchość skóry, nietolerancję niektórych pokarmów bądź rumień na twarzy.

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z tych chorób, w których istotne znaczenie ma stres. Wykazano bowiem, że czynnik ten istotnie wpływa na kondycję skóry. Stres może nasilać objawy wielu dermatoz, takich jak AZS, łuszczyca czy liszaj płaski.

Na skutek stresujących zdarzeń wydzielone zostają neuropeptydy, które mogą potęgować stan zapalny. Ponadto zaobserwowano, że u wielu chorych objawy choroby pojawiły się po stresującym momencie w ich życiu. Nasilenie charakterystycznych dolegliwości AZS było zatem efektem nagromadzenia się negatywnych emocji chorego.

Zazwyczaj stresujące przeżycia dotyczą relacji interpersonalnych. Zaobserwowano również, że u chorych z dermatozami jest znacznie większa skłonność do depresji oraz stanów lękowych. Powoduje to powstanie wielu napięć, które w konsekwencji mogą potęgować chorobę. W AZS bardzo ważną rolę odgrywają zatem odpowiednie cechy charakteru, które mogą zapobiec nasileniu objawów.

wzw objawy http://www.gsk.com.pl/produkty/Alfadiol-025mcg-kapsulki-miekkie.html

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz