Otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że cierpi na nią znaczna część populacji. Otyłość spowodowana jest przez nadmierną podaż energii, którą organizm nie jest w stanie szybko wykorzystać. Wówczas nadmiar energii gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Na otyłość składa się głównie niewłaściwa dieta, w której są spore ilości tłuszczów i węglowodanów, z kolei aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum.
Najprostszym sposobem sprawdzenia otyłości jest wyliczenie wskaźnika BMI. Można to uczynić dzieląc masę ciała przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.
Z otyłością współistnieje wiele chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy miażdżyca. W leczeniu otyłości bardzo ważne jest zastosowanie optymalnej diety oraz codzienna aktywność fizyczna. U wielu osób obserwuje się jednak efekt jojo, czyli szybki wzrost kilogramów po zastosowaniu normalnej diety. W niektórych przypadkach leczenie otyłości tradycyjnymi sposobami nie przynosi spodziewanego efektu. Powodem tego jest przyczyna otyłości.
Zdarza się, że otyłość spowodowana jest problemami emocjonalnymi. U części chorych obserwuje się wzrost spożywania produktów w sytuacjach stresowych. Otyłość może też występować u osób samotnych, które cierpią na niedosyt emocjonalny.
Uważa się, że takie osoby niejako zajadają swoje smutki i stresy, przez co rozwija się u nich otyłość. W ten sposób obniża się u nich napięcie i można zaobserwować tymczasową poprawę. W leczeniu otyłości o podłożu psychosomatycznym nie wystarczy jedynie dieta. Konieczna jest także rozmowa z psychoterapeutą, który pomoże zrozumieć istotę problemów.
wirusowe zapalenie wątroby typu a polecamy bardzo boostrix będący dostepnym dla każdego