Przyczyny bezsenności


Bezsenność może być spowodowana przez wiele czynników, jednakże czasem oznacza poważną chorobę, jak np. nadczynność tarczycy. Podstawowym problemem wielu osób jest brak przestrzegania głównych zasad higieny snu. Zalicza się do nich m.in. regularne i stałe godziny snu, zadbanie o odpowiednie oświetlenie w sypiali czy ograniczanie palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu bezpośrednio przed snem.

Zalecana jest również codzienna aktywność fizyczna, jednak powinna się ona zakończyć na kilka godzin przed planowanym snem. Osobom, które często cierpią na bezsenność, poleca się spożywanie lekkostrawnych posiłków. Nie obciążają one bowiem organizmu, dzięki czemu nie odczuwa się wszelkich dyskomfortów.

Sporo osób przynajmniej raz doświadczyła bezsenności na skutek stresu. Często był to zbliżający się egzamin, wystąpienie publiczne bądź zmiana pracy. Bezsenność może być również spowodowana przez traumatyczne przeżycie, jak np. śmierć bliskiej osoby.

Jeżeli u konkretnej osoby często pojawiają się takie zdarzenia, może się rozwinąć lęk przed bezsennością, który z kolei prowadzi do wzrostu aktywności uniemożliwiającej zaśnięcie. Ten rodzaj bezsenności nazywany jest bezsennością psychofizjologiczną.

Bardzo często bezsenność towarzyszy różnym zaburzeniom psychicznym, takim jak nerwice, depresja, zespół maniakalny. W takim przypadku konieczne są nie tylko odpowiednie leki, ale także pomoc psychologiczna. Zaburzenia te przyczyniają się do gorszej, codziennej aktywności, która spowodowana jest przez niedobór snu.

żółtaczka Seretide Dysk opinie

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz