Astma o podłożu psychosomatycznym


Astma oskrzelowa związana jest z nieprawidłowościami układu oddechowego. W trakcie choroby dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, w wyniku którego oskrzela ulegają zwężeniu. Powoduje to ograniczony przepływ powietrza. Z tego powodu astma oskrzelowa objawia się świszczącym oddechem, napadami duszności, uciskiem w klatce piersiowej czy napadami kaszlu. Wykazano, że astma najczęściej rozwija się u osób obciążonych genetycznie.

Oznacza to, że jeśli w danej rodzinie pojawiły się przypadki astmy, istnieje większe ryzyko, że pewien członek rodziny może na nią zachorować. Wpływ mają także czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia środowiska czy alergeny. Ponadto astma częściej rozwija się u osób otyłych.

Ostatnio badaczy interesuje aspekt psychosomatyczny tej choroby. Stres obecnie nie zalicza się do czynników, które mogą spowodować astmę, jednak może spowodować nasilenie objawów. Obecnie naukowcy próbują oszacować zależność pomiędzy negatywnymi stanami emocjonalnymi, a pojawieniem się astmy.

Domniemywa się, że stres może spowodować pobudzenie układu immunologicznego oraz zwiększenie aktywności wskaźników stanu zapalnego. Czynniki te mogą z kolei przyczynić się do depresji, senności oraz utraty apetytu. Ważne są zatem różne programy edukacyjne, dzięki którym astmatycy nauczą się radzenia sobie ze stresem. Niekiedy wskazana będzie także wizyta u psychologa.

żółtaczka typu a objawy

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz