Reumatoidalne zapalenie stawów a psychosomatyka


Reumatoidalne zapalenie stawów zalicza się do chorób autoimmunologicznych, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia własnych tkanek organizmu przez układ odpornościowy. Choroba znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet, zwłaszcza tych w średnim wieku. Reumatoidalne zapalenie stawów może przebiegać z nawrotami. Zmiany mogą występować w obrębie jednego lub nawet większej ilości stawów.

Czasem w przebiegu choroby, pojawiają się guzki podskórne. Niekiedy chorobie towarzyszy gorączka, ból, obrzęk, a także sztywność stawów.

Na typowe dolegliwości reumatyczne duży wpływ ma psychika chorego. Intensywność bólu może się bowiem zwiększyć wraz z napięciami, zdenerwowaniem oraz lękiem. Silne, negatywne emocje mogą powodować napięcia mięśni oraz przyczyniać się do powstania mięśniobóli.

W leczeniu, a także zapobieganiu tej choroby bardzo ważne są regularne ćwiczenia fizyczne. Nie muszą być one bardzo intensywne, jednak wykonywane systematycznie. Chorym zaleca się także wykonywanie wszelkich czynności o charakterze relaksacyjnym.

zapalenie watroby Aquafresh Mini

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz