Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy


Wrzodem nazywany jest ubytek, jaki powstał w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Z czasem może on spowodować nawet krwawienie bądź przedziurawienie danego organu. Często choroba powodowana jest przez infekcje bakterią Helicobacter pyroli. Do innych powodów zalicza się m.in. długotrwałe zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, a także czynniki genetyczne.

Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo. Z czasem mogą pojawić się bóle nadbrzusza, wymioty oraz brak apetytu. Wrzody charakteryzują się także zgagą oraz odczuwaniem mdłości.

Wykazano także dużą zależność pomiędzy stresem i długotrwałym napięciem a chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nie bez powodu choroba ta najczęściej jest diagnozowana u osób, które pełnią odpowiedzialne stanowisko.

Psychika odgrywa bardzo ważną rolę w czynności przewodu pokarmowego. Uczucia, takie jak gniew czy lęk, ograniczają czynność ruchową i wydzielniczą układu pokarmowego. O znaczeniu stresu i napięcia w chorobie może świadczyć fakt, że wielu chorych obserwuje poprawę po zaprzestaniu wykonywania stresujących czynności.

Najczęstszą przyczyną wrzodów są m.in. problemy w pracy bądź w domu. Sprzyja to powstawaniu licznych napięć, które z kolei powodują stres, a w konsekwencji chorobę wrzodową. Osobom z chorobą wrzodową polecany jest przede wszystkim odpoczynek, który czasem zastępuje konieczność leczenia farmakologicznego.

zoltaczka objawy

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz